HP 14FQ1078NR 14 inch Laptop - AMD Ryzen 7, 8GB/256GB, Windows 11 Home
Suggested Price
You save 3%
Brand HP
Protect Your ProductLearn More
Important DetailsRelated Products
Description
  • Operating system: Windows 11 Home
  • Processor: AMD Ryzen 7 5700U
  • Display: 14.0-inch diagonal HD (1366 x 768) micro-edge BrightView
  • Memory: 8 GB DDR4-3200 MHz RAM (1 X 8 GB)
  • Internal storage: 256 GB PCIe NVMe M.2 SSD
  • Graphics: AMD Radeon Graphics
  • Wireless: Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2)(19a) Wi-Fi and Bluetooth 5.0 combo
  • Camera:HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digitalmicrophones
  • Product weight: 3.24 lb
  • Specs
    View more carry less: See more of your screen on the 6.5 mm micro-edge bezeldisplay. A thin and light design makes it easy to take this PC anywhere.
    Product Features:
    • Micro-edge display: See more do more from anywhere with a less than 7 mm microedge bezel display.
    • Sleek design: Easily take this thin and light PC from room to room or on the road.
    • PCIe NVMe SSD storage: Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.
    • HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.